Welcome! Anonymous

Skały do akwarium

Skały do akwarium

Postautor: derfalon » 08 lutego 2013, 21:39

Zarówno w aranżacjach typu towarzyskiego jak i w akwariach nature (iwagumi, mizube, ragwork) kamienie stanowią częsty o ile nie jedyny materiał do aranżacji przestrzeni akwarium. Na rynku oczywiście jest ogromna ilość kamieni rzekomo do zastosowań akwarystycznych. Dlaczego rzekomo? Dlatego, że wielokrotnie spotkałem się ze skałami wapiennymi, które stanowią specyficzną grupę kamieni do akwarium. Generalnie do akwarium innego niż morskie, malawi, tanganika wkłada się tylko kamienie które nie zmieniają parametrów wody. Takie ograniczenie powoduje, że powinniśmy na wstępie odrzucić wszelkie wapienie, piaskowce, granity itp ze względu na zwiększanie przez nie twardości wody. Jak więc wybrać kamień do akwarium... Moim zdaniem najłatwiej poszukać w terenie. Warto mieć przy sobie wtedy pojemnik wypełniony silnym roztworem kwasu cytrynowego lub solnego. Gdy wpadnie nam w ręce ciekawy kamień wystarczy go lekko polać kwasem. Jeśli pojawi się pienienie to niestety kamień należy odrzucić bo zawiera węglan wapnia i będzie zatwardzał wodę. Jeśli piana się nie pojawia to z dużym prawdopodobieństwem można taki kamień użyć. Jeśli pojawia się lekkie syczenie to sprawa jest niepewna. Lekkie syczenie może być związane z wnikaniem kwasu do porów kamienia i niczemu nie szkodzi ale może być też wskaźnikiem obecności wapienia w niewielkich ilościach. Co zrobić w wypadku skał "niepewnych"? Ja preferuję test następujący: do wiadra wlewamy wodę RO (GH i KH na poziomie 0-1) i wkładamy do niej skałę. Czekamy około tygodnia i badamy twardość wody. Jeśli twardość pozostała zerowa to kamień jest bezpieczny. Jeśli wzrosła decydujemy czy taki wzrost jest dla nas akceptowalny i albo używamy albo nie.
Awatar użytkownika
derfalon
Zaczyna kumać

Re: Skały do akwarium

Postautor: kogut84 » 15 marca 2013, 18:55

a zna ktoś konkretne nazwy skał ?Bo namierzyłem pewień atrakcyjny punkt gdzie cena zaczyna się 0,40 do 9,50zl i chciałbym mięc jakąś bazę. co do testu to czytałem gdzieś że octem też można go wykonać ;)
Awatar użytkownika
kogut84
Zaczyna kumać

Gadu-Gadu: 0

Postautor: Regus » 15 marca 2013, 20:50

Warto mieć przy sobie wtedy pojemnik wypełniony silnym roztworem kwasu cytrynowego lub solnego

wystarczy ocet :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Regus
Zaawansowany Akwarysta

Postautor: Regus » 15 marca 2013, 20:54

kogut84 pisze:a zna ktoś konkretne nazwy skał ?Bo namierzyłem pewień atrakcyjny punkt gdzie cena zaczyna się 0,40 do 9,50zl i chciałbym mięc jakąś bazę. co do testu to czytałem gdzieś że octem też można go wykonać ;)

Otoczak - kamień zaorąglony, wygładzony przez wodę . Znaleźdz go można w rzekach i morzach. Nadaje się do każdego akwarium - jest dobry jako "doniczka" dla roślin takich jak wglębka czy mech jawajski (rośliny mocuje się za pomocą nitki nylonowej żyłki wędkarskiej lub zwyczajnej nici . Barwa zmienna (jednolita) Nie zmienia parametrów wody.

bryłki kwarcowe - skała o zaostrzonych powierzchniach. Dostępna w sklepach zoologicznych (2 kg około 10 zł). Kolor zmienny (od białej do żółto-pomarańczowej) Nie zmienia parametrów wody,
obojętny dla żywych organizmów zamieszkujących akwarium.

Granodioryt
- kwaśna skała magmowa typu głębinowego o strukturze drobnokrystalicznej lub średniokrystalicznej. W skład granodiorytu wchodzą kwarc, plagioklazy i biotyt. Dostępny w slepach zoologicznych (2 kg około 10 zł) . Bardzo efektowne uzupełnienie dekoracji zbiorników o wystroju skalistym. Barwa - szaro-złota. Może lekko zmieniać parametry wody.

jaspis czerwony - skała o mocnym budulcu strukturalnym. Dostępna w sklepach zoologicznych (2 kg około 50 zł) . Najlepiej nadaje się do akwariów z biotopu iwagumi. Barwa - czerwona z licznymi jaśniejszymi bądź cimniejszymi odbarwieniami. Nie zmienia parametrów wody, obojętna dla żywych organizmów zamieszkujących akwarium.

łupek kwarcytowy - skała osadowa o mocnym budulcu strukturalnym. Dostępna w skepach zoologicznych (2 kg okolo 10 zł) Najlepiej nadaje się do akwariów z biotopu malawi lub tanganika. Barwa - o zabarwieniu kremowo-białym lub żółto-pomarańczowym. Nie zmienia parametrów wody, obojętny dla żywych organizmów.

łupek fyllitowy - skała o mocnym budulcu strukturalnym. Dostępna w sklepach zoologicznych (2 kg okolo 10 zł) Najlepiej nadaje się do akwariów z biotopu malawi lub tanganika. Barwa - grafitowo-czarna z połyskiem. Nie zmienia parametrów wody, obojętny dla żywych organizmów.

Wapień - skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu. Dostępna w sklepach zoologicznych (2 kg około 30 zł) Najlepiej nadaje się do akwariów z biotopu malawi lub tanganika. barwa - kremowo-biała. Może lekko zmieniać parametry wody.

Piaskowiec - skała osadowa (drobnoziarnista, lita) zbudowana z kwarcu, miki oraz innych skał i minerałów. Dostępna w sklepach zoologicznych (2 kg około 15 zł) Najlepiej nadaje się do akwariów z biotopu malawi lub tanganika. Barwa - zmienna (od białej, poprzez żółtą, różową do czerwonej). Może lekko zmieniać parametry wody.
Obrazek
Awatar użytkownika
Regus
Zaawansowany Akwarysta

Postautor: Regus » 15 marca 2013, 20:57

Mowisz i masz ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Regus
Zaawansowany Akwarysta

Postautor: kogut84 » 15 marca 2013, 21:49

dziękuje;) jutro postaram się o info co do cen i rodzaju skałek...wstępnie rozmawiałem z Panem to twierdził że napewno coś wybierzemy.
Awatar użytkownika
kogut84
Zaczyna kumać

Postautor: Szybki » 16 marca 2013, 12:09

Nie wiem czy o tym samym miejscu myślimy ale jak coś to Best Bruk na Międzylesiu / Posadzie, jest tam spory wybór i faktycznie można coś ciekawego wybrać a na dodatek dość tanio, zawsze mogłem tam liczyć na pomoc.
Szybki
Super Zaawansowany

Gadu-Gadu: 7928048

Postautor: kogut84 » 16 marca 2013, 13:26

Nie Szybki ;) ja znalazłem bliżej nosa że tak powiem :P w Żychlinie jest plac gdzie również spory jest wybór :) wybieram się tam dzisiaj i mam nadzieję coś wybrać ;) a tu numer 691388756 miły Pan ;) jest jeszcze strona http://www.kruszywa-konin.pl ale niestety w budowie :(
Ostatnio zmieniony 16 marca 2013, 13:31 przez kogut84, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
kogut84
Zaczyna kumać

Postautor: Szybki » 16 marca 2013, 13:31

No nic to czekam na opis, im więcej takich miejsc w okolicy znajdziemy tym lepiej.
Szybki
Super Zaawansowany

Gadu-Gadu: 7928048

Postautor: kogut84 » 16 marca 2013, 16:23

więc byłem....ale Pan nie mógł otworzyć bramy bo kłudka zamarzła więc skończyło się na obejrzeniu :/ ale wykukałem kamyczki podobne do Stone i coś z tego ułożę myśle:) są napewno piaskowce, łupki i otoczaki a cena tego interesującego kruszywa to 0,90 za kilo :D dokładniej edytuje post w poniedziałek bo wtedy umówiony na zakup :D
Awatar użytkownika
kogut84
Zaczyna kumać

Postautor: Irons » 16 marca 2013, 22:00

Kiedyś odwiedziłem sklep ogrodniczy w Krasnicy (poszukiwania SF),
tez miły facio z obsługi ,miał dość duży wybór rożnych skałek -ceny dokładnie nie pamiętam ale kolo złotówy oscylowała .
ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
Irons
Super Zaawansowany

Postautor: rqbk1 » 18 marca 2013, 00:31

Potwierdzam to co kogut84 pisał. Mieszkam niedaleko tej firmy, kilka razy kupowałem tam kamienie do akwa. Wybór jak i ceny to duży plus tej miejscówki.
Awatar użytkownika
rqbk1
Nowy

Postautor: kogut84 » 19 kwietnia 2013, 12:00

aktualizując temat to otwarte już jest ;) nawet strona ruszyła ale jeszcze nie jest kompletna :/ od siebie dodając sporo tam otoczaków i łupków...w sumie dla każdego coś dobrego ;) cena wacha się od 0,90gr do 2,40gr.Do swojego baniaczka wyszło mi 37kg za śmieszne pieniądze a jak wygląda u mnie w galerii ;) :)
Awatar użytkownika
kogut84
Zaczyna kumać

Wróć do Skałki / Kamienie